П О Ш Т А
 
Логін:
Пароль:

Вхід на сайт
Вітаю Вас, Гість
Реєстрація Вхід
Головна » Юридичні Статті » Суд по кредиту » Як правильно написати боргову розписку? Поняття і зразок боргової розписки.

Як правильно написати боргову розписку? Поняття і зразок боргової розписки.


Дата публікації: Середа, , 15:26; рубрика: Суд по кредиту

Боргова РозпискаДаючи комусь гроші в борг, завжди потрібно заручитися документальним підтвердженням, щоб обґрунтувати згодом свої вимоги. Але що робити, якщо часу і можливості скласти повноцінний договір про позику немає? Тоді на допомогу приходить розписка.

Розписка – це документ, який посвідчує передання позикодавцем позичальникові певної грошової суми або визначеної кількості речей. Згідно із ст. 1047 Цивільного кодексу України (далі – ЦК), розписка є підтвердженням укладення договору позики між сторонами – тобто, розписка сама по собі не є договором позики, але підтверджує, що такий договір мав місце. Статтею 1046 ЦК встановлено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

За усталеною судовою практикою (підтвердженням є велика кількість рішень Верховного суду України) стягнення боргу на підставі однієї лише розписки (без письмового договору позики) – процедура законна, можлива і реальна. Однак, для цього дуже важливо правильно її скласти і звернутися до кваліфікованого адвоката у Львові для подальшого звернення до суду.

Складатися розписка повинна позичальником власноручно (щоб згодом він не зміг заявити, що розписку писав (підписував) не він, у випадку судового розгляду почеркознавча експертиза зможе підтвердити, що саме він склав розписку; тому також вкрай небажано складання розписки на комп’ютері з подальшим підписанням її позичальником – так як лише підписи позичальника може не вистачити для здійснення почеркознавчої експертизи). Що стосується підписів як мінімум двох свідків на розписці, то вони не є обов’язковими (це не встановлено ні чинним законодавством, ні судовою практикою).

Що повинно бути вказано в розписці про позику грошей?

Отже, виходячи з визначення розписки, зазначеного вище, і сформованої практики, вона повинна містити:
Дату її складання, тобто дату отримання позики Вашим боржником;
Суму, передану в позику (борг). Вказувати її потрібно цифрами і прописом, у разі виникнення спору в майбутньому недобросовісний боржник не зможе посилатися на помилку в сумі позики. Суму позики слід передавати в національній валюті України – гривні (так, відповідно до ст. 533 ЦК, грошове зобов’язання має виконуватися в гривнях). При цьому, згідно ч. 2 ст. 533 ЦК, в розписці можна вказати еквівалент суми позики в іноземній валюті – у такому випадку повернути борг боржник буде зобов’язаний в сумі по курсу іноземної валюти до гривні на день платежу. Однак, стягуються гроші і за розписками, в яких однозначно зазначено, що сума позики передана позичальникові в іноземній валюті (напр., доларах США), без посилань на еквівалент. Але в цьому випадку варто враховувати важливий момент – якщо по такій розписці Ви вирішите стягнути в суді суму боргу з урахуванням індексу інфляції (про цю можливість докладніше нижче), то суд в частині інфляційних Вам відмовить на тій підставі, що стягнення інфляційних можливо лише за тим зобов’язаннями, які виконувалися в гривнях (див. рішення Верховного Суду України від 24.03.2010 р. по справі № 6-4599св07);
Розписка повинна однозначно підтверджувати факт отримання грошей позичальником;
Прізвище, ім’я, по батькові, паспортні дані (серію, дату видачі паспорта) та адресу позикодавця (це буде доказом того, що по розписці саме Ви і ніхто інший передали гроші в борг, а не Ваш випадковий однофамілець);
Прізвище, ім’я, по батькові, паспортні дані (серію, дату видачі паспорта) та адресу позичальника (це буде доказом того, що саме ця людина взяв у Вас гроші в борг, тобто дозволить його однозначно ідентифікувати);
Термін повернення грошей (проте, якщо цей термін Ви не встановите, розписка не буде недійсною. Буде діяти норма, передбачена ч. 1 ст. 1049 ЦК, відповідно до якої якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред’явлення вимоги, позика має бути повернений позичальником протягом 30 днів від дня пред’явлення позикодавцем вимоги про повернення позики. Вимога про повернення слід вручити боржнику особисто (в такому випадку він повинен залишити підпис про отримання вимоги на Вашому примірнику вимоги і повинен вказати дату отримання вимоги) або надіслати поштою рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення, також зберегти поштову квитанцію як доказ відправки, згодом ці документи будуть необхідні, якщо справа дійде до суду;
Якщо Ви даєте гроші в позику під певні відсотки – необхідно їх указати, так само як і порядок виплати відсотків;
Також Ви вправі передбачити штрафні санкції за несвоєчасне повернення боргу; - Підпис позичальника. Думаємо, про важливість цього елементу розписки говорити не варто. Зразок розписки, складеної з урахуванням всіх цих пунктів, Ви знайдете в кінці цієї статті.

Що можна отримати по розписці? 

Згідно статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів можна встановити в розписці. Якщо в розписці не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. Крім того, згідно зі ст. 625 ЦК, боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Ви маєте повне право вимагати сплати цих сум, якщо вирішите звернутися в суд. У випадку, якщо у Вас виникнуть складнощі з підрахунком цих сум, адвокат Роман Шпирка завжди готовий Вам допомогти. Потрібно знати термін позовної давності для стягнення грошей на підставі розписки, який становить три роки (ст. 257 ЦК). Якщо Ви вирішили звернутися до суду з позовом про повернення боргу по розписці, перед таким зверненням необхідно направити боржнику письмову вимогу про повернення боргу.

Якщо Ви збираєтеся крім суми боргу стягнути також інфляційні та три відсотки річних, про це слід вказати у вимозі, направленій боржнику. Відіслати вимога потрібно поштою рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення, а також зберегти у себе чек про відправку вимоги (він може знадобитися вам в якості доказу відправки вимоги). Якщо термін повернення боргу в розписці не встановлений, то звертатися до суду Ви можете після закінчення 30 днів з моменту отримання боржником Вашої вимоги.

Зразок розписки:

РОЗПИСКА


Я, Іванів Іван Іванович, 15 грудня 1975 року народження, проживаю за адресою: м. Львів, вул. Львівська, 1 (паспорт КА № 123456, виданий Львівським РВ ГУМВС у Львівській області 07.07.2007 р.), даю цю розписку Петріву Петру Петровичу, 15 грудня 1985 року народження, який проживає за адресою: м. Львів, вул. Київська, 1 (паспорт АК № 123456, виданий Київським  РВ ГУМВС у Львівській області 08.08.2008 р.) про те, що я отримав від нього в борг грошову суму в розмірі 5 000,00 грн. (п’ять тисяч гривень) готівкою. Зобов’язуюсь повернути позику в строк до 31.12.2013 р.

Розписка написана мною власноручно 15 квітня 2013 .

Іванів І.І.    ______________________________

                                         (Підпис)

м. Львів, пл. Соборна 12а, офіс 27



Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

РУБРИКИ

Банкрутство підприємства [3]
Військове право [2]
Закон і бізнес [24]
Захист прав споживачів [7]
Звернення до суду [15]
Інтелектуальна власність [2]
Кримінальні справи [6]
Корпоративні відносини [5]
Міграційне право [2]
Нерухоме майно [7]
Оподаткування [10]
Перевірка підприємства [8]
Права громадянина [11]
про ДАІ [4]
Рейдерство [2]
Сімейне право [7]
Спадкове право [5]
Страхування [2]
Суд по кредиту [5]
Трудові відносини [11]

ПОШУК ПО САЙТУ

ПРИЄДНУЙТЕСЬ
Google+

РЕКОМЕНДОВАНІ САЙТИ





ПІДТРИМАТИ САЙТ WEBMONEY
Z401169167041
U131140520865
R298291195371